wtorek, 16 lipca 2013

Trichogaster leeri - czyli gurami mozaikowe

Gurami mozaikowe od dawna gościło w moich akwariach. Dawniej panował mit o problemach z ta rybą więc unikałem zakupu ale z czasem człowiek podrósł no i zastanowił się na tym problem. Dlaczego by nie spróbować? Z czasem kiedy zaczęło się na siebie zarabiać znikł problem, że rodzice nie kupią rybki, która podobno łapie szybko infekcje i pada. Pierwsze podejście do tych ryb to było ok. 6-8 osobników. Miałem akwarium 144 litry więc uznałem, ze dadzą w nim radę. Nie chciałem więcej oczywiście z obawy jaka w mojej okolicy funkcjonowała od lat. Z tych ryb wyrósł ładny 1 samiec i  prawidłowo zbudowane samice. Wtedy mi to wystarczyło, ze są ale nie teraz. Jakieś 2 lata temu tez gdzieś zdobyłem ładne egzemplarze no i spróbowałem sil w rozmnażaniu. Początki były różne ale odchowałem z 2-3 tareł chyba z 500 ryb. A teraz widząc w znajomym sklepie znów ładne mozaiki postanowiłem je ponownie sprowadzić.



No i od razu woreczek z rybami trafił do akwarium 112 litrowego na kwarantanne. Udało mi się znaleźć niemal dorosłe 2 samice i 2 samce. A teraz trzeba uzbroić się w cierpliwość, dać odpocząć rybom no i szykować baniaczek na przyszłe tarła.


Nie minęły 2 tygodnie a woda dzięki upałom ogrzała się na tyle, że u ryb pojawiły się pierwsze oznaki gotowości do tarła. Samce rozpoczęły podskubywanie samic. Gdyby je odseparować i obniżyć poziom wody a do tego może ale to może, bo czasami wystarcza im niższa temperatura to doszło by do tarła. Jedno jest pewne, bo tego nigdzie chyba nie piszą. Nie ma sztywnej temperatury w trakcie tarła. Miałem przypadki samców, którym wystarczyło odizolowanie od stada i rozpoczynały tarło z samicą jaką im wpuściłem. Woda miała czasami tylko 24 stopnie C i za chwile miałem obłok młodych a inny samiec nic nie robił póki woda nie przekroczyła 30 st. C.

W domu nie za bardzo jest miejsce na tarło tych ryb więc wszystkie przeniosłem w miejsce gdzie można mozaiki wytrzeć.

13 i 14 sierpnia doszło do tareł od tych młodych ryb. Obie pary podeszły do tarła w ciągu 1 doby.
Jak to u młodych ryb bywa to ikry na początek dużo nie ma no ale liczy się gotowość do tarła a reszta przyjdzie z czasem.
Pierwsze tarła zaliczone. Wysypu młodych raczej nie będzie, bo sporo ikry spleśniało. Młode wylęgły się nieco po dobie. Nie ma ich na razie za dużo ale są. Liczę, że kolejne tarła będą o wiele większe pod względem przychówku.

Tak jak pisałem młodych niewiele więc je zebrałem i połączyłem w jednym akwarium. Ta garstka młodych obecnie ma już 1cm wielkości i po za pierwotniakiem zjada już dobrze nicienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz